toste

نحوه نگهداری و نظافت آون توستر خانگی

1toaster3

نظافت و نگهداری از وسایل منزل کاری ضروریست . این کار نه تنها باعث پاکیزگی و نظافت آشپزخانه و حفظ تندرستی شما و خانواده خواهد بود , بلکه برای حفظ امنیت آشپزخانه و منزل اجباری است . یک آون توستر چرب , احتمال آتش سوزی در آشپزخانه را بیشتر میکند !

اگر از ابتدا که لوازم نو هستند رعایت پاکیزگی را بنمایید چربی ها ماندگار نشده و راحت تر تمیز میشوند و کار نظافت شما نیز سخت نخواهد شد  . پس با هربار استفاده از دستگاه , ابتدا سینی زیرین را بیرون کشیده و خورده نانها را خالی کنید و دستمال بکشید .سپس به درب آن و سطوح داخلی و خارجی برسید .

اگر نان در دستگاه گرم و تست کرده اید , کشیدن یک دستمال نرم و ساده و نمدار میتواند دستگاه را مانند اولش براق و تمیز کند . ولی اگر داخل آن تکه های غذای چرب قرار داده و گرم کرده اید , حتما باید ابتدا با حوله کاغذی و سپس با دستمال  آغشته به مایع پاک کننده ساده تمیز کنید تا لکه های چرب روی دستگاه پاک شود .

داخل همه آون توستر ها یک سینی و یک شبکه وجود دارد . شبکه ها نیز باید پس از قرار دادن غذاهای چرب یکبار شستشو شوند تا چربی به خود نگیرند . زیرا با هر بار استفاده بوی چربی سوخته در فضا پخش خواهد شد . خضوضا اگر دستگاه شما جوجه گردان داشته باشد , نظافت مکرر سطوح داخلی آن حتمی است .

اگر از ابتدا روی سینی آن یک لایه کاغذ آلومینیم یا فویل ضخیم بکشید , میتوانید پس از هر بار استفاده , روی فویل را نیز بشویید و خشک کنید و تا چندین بار و تا زمانیکه پاره نشده و نسوخته باشد و از چربی انباشته نشده باشند , از فویل آن استفاده مجدد کنید . این کار باعث میشود که سینی شما رنگ سوختگی به خود نگیرد و عمر بیشتری داشته باشد .

روز اول که میخواهید آنرا روشن کنید مراقب باشید از قبل روی سطوح آن چسب چسبانده نشده باشد . کاملا بارزسی کرده و اگر چسبی دیدید آنرا بردارید . قطعات فوم داخل آن و زیر سینی به جا نمانده باشد . اگر پریز نزدیک به شعله اجاق گاز است مراقب باشید سیم آن داغ نشود و دچار حریق نگردد .

 

بخاطر داشته باشید که هربار خواستید سطوح داخلی و خارجی دستگاه را نطافت کنید حتما دوشاخه آنرا از پریز بیرون بکشید و بعد نظافت کنید . هنگامی که میخواهید دوشاخه را به پریز بزنید دستگاه و سطوح داخلی و خارجی آن کاملا خشک باشند .

سطح اتکای دستگاه باید کمی از روی سطح کابینت بلندتر باشد . اگر غفلتا روی کابینت آب نشت کرد یا آب ریخت دستگاه را از برق بیرون بکشید و روی کابینت را خشک کنید . جهت ایمنی بهتر است فقط هنگام استفاده , دوشاخه دستگاه را به پریز بزنید و باقی اوقات از دوشاخه به پریز برق متصل نباشد .

روی سطوح داخلی فر و آون توستر و تمامی لوازمی این چنینی که امکان شستشو وجود ندارد بهتر از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده نشود . زیرا گرم شدن دستگاه و بخار شدن ذرات پاک کننده ها موجب ایجاد تاثیراتی روی غذاها خواهد شد .جدار بیرونی را هم فقط کافیست با شوینده های ساده و دستمال تمیز کنید .