%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4

مایکروفر چگونه کار می‌کند

 

003

مایکروویو، امواج رادیویی با طول موج کوتاه هستند که مثل پرتوهای قابل رویت نور بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهند. امواج کوتاه بیشتر برای برنامه های تلویزیونی، رادار و تلفن همراه بکار می رود. در صنعت برای فرآوری مواد و در آشپزخانه برای پختن غذا از آن استفاده می شود. این امواج در برخورد با یک ماده ممکن است منعکس، منتشر یا جذب شوند. مواد فلزی این امواج را کاملاً منعکس می کنن. مواد غیر فلزی مثل شیشه و پلاستیک امواج را از خود عبور می دهند و موادی که دارای آب هستند مانند غذاها انر‍ژی این امواج را جذب می کنند.

مکانیسم کار:

در این دستگاه یک وسیله الکترونیکی به نام گلنترون برای تولید امواج مایکروویو بکار رفته، امواج تولید شده وارد فضای بسته اجاق فلزی شده از دیواره ها منعکس و توسط غذا یا مایع داخل آن جذب شود. امواج در غذا نفوذ کرده، مولکول های آب داخل آن را ۲۴۵۰*۱۰ بار و یا ۹۵۰*۱۰ بار در ثانیه تکان داده و جابه جا می کند با ایجاد سایش مولکولی تولید گرما کرده، به طوری که مدت پخت در مایکروویو معمولاً بسیار کوتاه و خیلی کوتاه تر از اجاق های معمولی است. میزان گرما بستگی به رطوبت، شکل و حجم دارد. به دلیل وجود گرمای غیریکنواخت در برخی غذاها ممکن است سطح غذا گرم شود اما دمای مرکزی آن نزدیک به جوش باشد یا در بعضی غذاها ممکن است نقاطی کاملاً پخته شود و نقاطی نپخته باقی بماند.
دستگاه های جدید مایکروویو دارای سینی گردان هستند تا اینکه اشعه به طور یکنواخت به تمام سطح ماده غذایی برسد. امواج مایکروویو به عمق ۳ تا ۵ سانتی متری غذا (برحسب ترکیب ماده غذایی) نفوذ می کند. بنابراین، هنگامی که قطعات کوچک ماده غذایی در معرض امواج مایکرویو قرار می گیرند، تابش کاملاً در آن نفوذ می کند و حرارت در تمام ماده غذایی تولید می گردد و منجر به پخت سریع می گردد در قطعات بزرگ تر ماده غذایی آهسته تر می پزند پس قطعات را نسبتاً کوچک تر انتخاب کنید تا پخت یکنواخت داشته باشید. اگر آب در ماده غذایی یکسان پخش شده باشد، بهتر و سریع تر پخته می شود.

001

سلامت مواد غذایی:

با هر روشی که پخت مواد غذایی را انجام دهیم، قسمتی از مواد مغذی غذا از جمله ویتامین ها از دست می رود روش پخت مایکروویو نیز مانند سایر روش ها می باشد فقط زمان پخت کوتاه تر است وقتی قسمت های غذا ضخیم باشد، انرژی مایکروویو به بخش های ضخیم تر غذا نفوذ نمی کند و باعث گرم شدن غیریکنواخت غذا می شود. به این ترتیب در بخش هایی از غذا که به میزان کافی حرارت ندیده اند، میکرو ارگانیسم ها کشته نمی شوند و برای سلامتی می تواند مضر باشد.

ظروف مورد مصرف:

مهمترین ظروف مورد استفاده در مایکروویو عبارتنداز: ظروف شیشه ای، چینی، سرامیک و ظروف پلاستیکی مقاوم به حرارت. از ظروف فلزی در مایکروویو نباید استفاده کرد.
به دلیل اینکه ظروف فلزی اشعه را منعکس کرده و از انتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می کند، همچنین شکل و فرم ظروف در فرایند مایکروویو م‍ؤثر است برای افزایش در پخت مواد غذایی از ظروف بیضی یا دایره ای شکل و مسطح و کم ارتفاع استفاده می شود.

گرایش به پخت با مایکروویو:

امروه گرایش به دستگاه های جدید مایکروویو که بسیار شیک و مدرن، همراه با عملکردی عالی و چند کاره می باشند بسیار زیاد شده است به طوری که نیاز به این دستگاه مشابه نیاز به یخچال در آشپزخانه می باشد. ۸۵ درصد خانواده های اروپایی برای گرم کردن مواد غذایی یا طبخ کامل غذا از آن مایکروویو استفاده می کنند.
با توسعه تکنولوژی مایکروویو، استفاده از مایکروویو در کشور ما نیز هر روز بیشتر شده و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی از آن استفاده می کنند.

ایمنی در برابر مایکروویو-طریقه استفاده از آن:

طراحی اجاق های مایکروویو به گونه ای است که امواج در اجاق محبوس شده و تنها زمانی ساطع می شوند که اجاق روشن و درب‌ آن بسته باشد. همه مایکروویوها حداقل دو کلید قفل داخلی دارند که به محض باز شدن درب دستگاه، تولید امواج را متوقف می کند. البته در حین روشن بودن ممکن است مقداری از امواج از اطراف درب نشت کند و معمولاً میزان نشتی کمتر از حد استاندارد نشانه ایمنی است.
امواج کوتاه می تواند از اطراف اجاق های آسیب دیده و کثیف یا تعمیر شده به بیرون نفوذ کند. بنابراین، مهم است که اجاق در شرایط خوبی نگهداری شود. مصرف کنندگان باید مراقب باشند که درب کاملاً بسته باشد بخش های ایمنی که در زمان باز بودن درب از تولید امواج کوتاه جلوگیری می کنند، کار خود را به خوبی انجام می دهند. لولای درب باید در وضع مناسبی باشد، درب باید کاملاً بسته شود و سطح داخل اجاق نباید خراب باشد. همچنین خوردگی و زنگ زدگی روی درب یا لولا یا سطح داخلی اجاق مشاهده نشود.

دلایل جذابیت اجاق مایکروویو خانگی:

۱- سرعت حرارت دهی بسیار بالا-زمان پخت بسیار کوتاه؛
۲- تنها غذا گرم شده و محیط اجاق و آشپزخانه گرم نمی شود؛
۳- در زمان پذیرایی سریع از میهمانان، کارکرد عالی دارد؛
۴- حفظ خصوصیت رنگ، طعم مطلوب در سبزی به علت زمان کوتاه حرارت دهی؛
۵- کاهش خطر مسمومیت های غذایی به دلیل اینکه از گرم نگه داشتن غذا به مدت طولانی پرهیز شود؛
۶- چند منظوره بودن اجاق مایکروویو خانگی (طبخ غذا، ذوب کردن یخ مواد غذایی منجمد و گرم کردن مواد غذایی)؛
۷- جابه جا کردن آسان ظروف طبخ غذا به علت اینکه گرم نمی شود و دست را نمی سوزاند؛
۸- جاسازی ساده و زیبا حتی نصب به دیوار آشپزخانه؛
۹- صرفه جویی در وقت و انرژی.
منبع: نشریه راه کمال، شماره ۳۴٫