%d8%ae%d8%a8%d8%b1

ساخت یک میکروسکوپ پوشیدنی

خبرگزاری آنا – محمدرضا احمدی‌نیا: محققان دانشگاه UCLA یک تکنولوژی پوشیدنی برای کمک به بیماران سرطانی ساخته‌اند که به طور دائم وضعیت دارویی و شیمی درمانی آنها را بررسی می‌کند.

1022803_221

به نقل از Science News، دیدن آنچه زیر پوست می‌گذرد و داروهایی که در بدن نیز قابل ردیابی هستند، تکنولوژی تازه‌ای در عرصه پزشکی محسوب نمی‌شود اما این تجهیزات و امکانات بسیار گران‌قیمت و بزرگ هستند و تنها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قابل استفاده بودند. اخیرا یک تیم تحقیق از دانشگاه UCLA آمریکا موفق به ساخت نمونه قابل حمل این دستگاه شدند که می‌تواند به مقصد رسیدن داروها را تضمین کند.

میکروسکوپ پوشیدنی تازه، مانند یک ساعت مچی به بازوی فرد بسته می‌شود و با ارسال و دریافت یک پرتو لیزر، عکس‌هایی از داخل بدن تهیه می‌کند. این دستگاه وقتی داروهای نشان‌دار فلورسنت یا رادیواکتیو به بیمار داده می‌شود، به مقصد رسیدن دارو را زیر نظرمی‌گیرد و عکس‌هایی که با لیزر تهیه کرده است را به کامپیوتر پزشک معالج ارسال می‌کند.

در کامپیوتر پزشک، الگوریتم‌هایی تعبیه شده‌اند که در نرم‌افزار مخصوص برنامه‌ریزی‌ شده‌اند تا نویزهای حاصل از برخورد لیزر با پوست و برخورد بازتاب با پوست را حذف و تصویر شفاف و بدون خدشه‌ای از زیر پوست بیمار در اختیار بگذارند.

تکنولوژی تازه بسیار سبک است و تنها چند گرم وزن دارد اما برآورد می‌شود آینده درمان سرطان را بهبود ببخشد و بخشی از رنج‌های بیماران سرطانی را کاهش دهد.